Biznes

Łańcuchy transportowe i napędowe – zastosowanie i specyfikacja

Informatyka, robotyka, automatyzacja – to wszystko procesy, które w naszych czasach mają niebagatelny wpływ na przyspieszenie procesów produkcyjnych, w tym także procesów transportowych, które stanowią ich nieodłączna część. W transporcie przemysłowych istotną rolę odgrywają między innymi takie elementy jak taśmociągi, linie transportowe a także łańcuchy transportowe i odpowiadające za napędy w układach – łańcuchy napędowe. W dzisiejszym artykule przybliżmy specyfikę technologiczną tych komponentów.


Łańcuchy transportowe
 ich konstrukcja i rodzaje

Łańcuchy transportowe ściśle wiążą się z transportem dużych gabarytów. Ich wytrzymałość i niezawodność znana jest od lat a sama technologia produkcji sięga nawet XIX wieku!
Bogata oferta rynkowa to także wybór narzędzi pomocniczych, które pozwalają na transport ładunków o różnej specyfice zarówno drogą lądową jak i morską morską. Łańcuchy transportowe stosowane są nawet w transporcie do 16stu ton. Czynnikiem istotnym, który decyduje o wyborze łańcucha jest jego konstrukcja. Bazą jest sam łańcuch jednak jego istotnym elementem jest napinacz grzechotkowy, który kontroluje stopień naprężenia a przy tym wpływa na wytrzymałość struktury łańcucha. W dalszej kolejności rozważa się haki skręcające pozwalające regulować długość całego ciągu transportowego. Łańcuchy transportowe dzielone są na dwie główne grupy – są nimi łańcuchy jednoczęściowei i dwucześćiowe. Kolejnymi komponentami są haki skręcające, dające nam możliwość regulacji długości ciągu transportowego.

Łańcuchy transportowe jednoczęściowe o konstrukcji stałej gdzie napinacz grzechotkowy połączony jest na stałe z łańcuchami.

Łańcuch dwuczęściowy – tutaj napinacz stanowi osobną część łańcucha dzięki czemu umożliwia regulację jego długości.


Łańcuchy napędowe – specyfika produktu

Powszechnie znane łańcuchy napędowe znalazły szereg zastosowań – od maszyn po silniki środków transportu. Produkcja współczesnych łańcuchów napędowych to wieloetapowy proces, który finalnie wpływa na wytrzymałość i precyzję łańcucha – użycie łańcucha słabej jakości w maszynach przemysłowych czy nawet silniku samochodowym grozi sporymi konsekwencjami ekonomicznymi na wypadek jego zerwania. Z tego też względu technologia produkcji łańcucha obejmuje takie procesy jak walcowanie na zimno, wytłaczanie na zimno, spęczanie na zimno, wykrawanie, obróbkę maszynową, tłoczenie, szlifowanie, polerowanie czy też kuleczkowanie. Ponadto stal, z której wykonywane są łańcuch poddawana jest obróbce cieplno-chemicznej dzięki czemu polepszeniu ulegają jej właściwości wytrzymałościowe.

Na rynku oferowane są trzy główne grupy łańcuchów napędowych. Są nimi łańcuchy pierścieniowe, łańcuchy drabinkowe oraz łańcuchy płytkowe. Dokładną charakterystyką zajmiemy się w osobnym artykule.

Zalety stosowania łańcuchów

Zastosowanie łańcucha napędowego w przekładni napędowej ściśle wiąże się z wymogami technologicznymi i warunkami pracy. Jedną z głównych zaletą przekładni wykorzystujących łańcuchy jest brak poślizgu, z którymi mamy do czynienia przy zastosowaniu pasów w przekładniach pasowych. W układach z zastosowaniem łańcucha napędowego nie występuje konieczność mocnego napięcia wstępnego, wpływa to na wytrzymałość i możliwość dłuższej eksploatacji aniżeli w innych układach. Wśród wad wymienić można głośną pracę oraz konieczność smarowania – to jednak kwestia bieżącej eksploatacji.

Łańcuchy z zabierakami

Na rynku oferowane są także łańcuchy napędowe ze specjalistycznym wyposażeniem jakim są zabieraki. Łańcuchy z zabierakami, oprócz funkcji napędowej służą także do transportu różnych elementów konstrukcyjnych. Dostępne są one jako łańcuchy rolkowe jednorzędowe, dwu – a także trzyrzędowe. Oprócz tego jako rolkowe z prostymi ogniwami oraz z wąskimi zabierakami kątowymi i zabierakami prostymi.

Artykuł przygotowany przy współpracy merytorycznej z firmą SAP Polska, w ofercie której znajdą Państwo zarówno łańcuchy transportowe, łańcuchy napędowe jak i te z zabieramia. Zespół doradców firmy służy pomocą w zakresie doboru optymalnego rozwiązania do urządzenia czy też technologii w jakiej łańcuchy mają mieć zastosowanie. SAP Polska to także pełna gama rozwiązań w zakresie utrzymania ruchu. W ofercie firmy także taśmy transporterowe, taśmociągi, kubełki czerpaki a także bramy kurtynowe. Dużą popularnością cieszą się także usługi serwisu taśmociągów świadczone w trybie 24/7.

Dodaj komentarz