Finanse ZUS

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie szpitalne?

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu przebywał w szpitalu, najczęściej z powodu choroby. Hospitalizacja związana jest z koniecznością poniesienia różnorodnych kosztów, szczególnie tych o charakterze materialnym. Życie człowieka jest pełne nieprzewidzianych zdarzeń i często trafienie do szpitala jest dla nas zupełnym zaskoczeniem. Czym jest ubezpieczenie szpitalne i w jakich sytuacjach może nam pomóc?

Ochrona zdrowia – co oferuje nam ZUS?

Mieszkając w Polsce, mamy możliwość korzystania ze świadczeń wynikających z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenia społeczne w Polsce

Ubezpieczenia społeczne są grupą ubezpieczeń mającą na celu zagwarantowanie ochrony socjalnej osobom, które ze względu na wystąpienie w ich życiu określonych zdarzeń nie mają możliwości utrzymania się z własnej pracy. Ubezpieczenia społeczne stanowią jeden z trzech filarów polityki socjalnej w Polsce obok zaopatrzenia społecznego oraz pomocy społecznej. Do ubezpieczeń społecznych należą:

  • ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • ubezpieczenie chorobowe,
  • ubezpieczenie wypadkowe.

W ramach ubezpieczenia emerytalnego ubezpieczony może liczyć na comiesięczną wypłatę świadczenia od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Ubezpieczenie emerytalne ma na celu zabezpieczenie finansowe osób, które z uwagi na podeszły wiek nie są zdolne do wykonywania pracy.

W ubezpieczeniu rentowym z kolei przedmiotem jest trwała niezdolność do pracy spowodowana chorobą bądź śmierć żywiciela rodziny. Ubezpieczenie chorobowe, którego nie należy utożsamiać ze zdrowotnym, gwarantuje wypłatę świadczenia pieniężnego w razie choroby bądź ciąży.

Ubezpieczenie wypadkowe natomiast ma zapewniać pomoc finansową w przypadku utraty możliwości wykonywania pracy wynikającej z wypadku podczas pracy lub choroby zawodowej. Jest to zatem odrębny produkt, w związku z czym nie należy traktować go jednakowo z ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia ubezpieczonego do pełnego dostępu do wszystkich placówek zdrowotnych mających podpisaną umowę o współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego każdy ubezpieczony może praktycznie w każdej chwili skorzystać z usług przychodni, szpitali, lecznic czy gabinetów lekarskich NFZ. Niestety założenia dotyczące funkcjonowania zasad ubezpieczenia zdrowotnego znacząco odbiegają od rzeczywistości, stąd coraz więcej Polaków decyduje się na prywatne ubezpieczenia, takie jak np. ubezpieczenie szpitalne. To prosty sposób na zabezpieczenie się na nieprzewidziane okoliczności.

Ubezpieczenie szpitalne

W ostatnich latach można dostrzec rosnącą popularność prywatnych ubezpieczeń, która wynika m.in. ze spadku zaufania Polaków względem ZUS-u oraz chęci zapewnienia sobie i swoim najbliższym pewnej przyszłości. Dlaczego dobrowolne ubezpieczenia prywatne są lepsze od obowiązkowych? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku prywatnych sami decydujemy o zapisach w umowie ubezpieczeniowej i możemy wybrać ochronę adekwatną do naszych potrzeb. Ponadto na rynku prywatnych ubezpieczeń panuje duża konkurencja, co powoduje, że firmy prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich ofert.

Jakie korzyści daje ubezpieczenie szpitalne? Posiadając ten rodzaj ubezpieczenia, możemy liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego w razie pobytu w szpitalu lub operacji. Przebywanie w szpitalu wiąże się z licznymi wydatkami, czemu nie sprzyja brak możliwości wykonywania pracy. Często świadczenie wypłacone np. z publicznego ubezpieczenia chorobowego okazują się  niewystarczające. Posiadanie ubezpieczenia szpitalnego jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy jesteśmy jedynymi żywicielami rodziny. Wówczas pomoc finansowa może okazać się zbawienna i pozwalająca naszym najbliższym na utrzymanie poziomu życia na dotychczasowym pułapie. Chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa, warto zainwestować w zakup ubezpieczenia szpitalnego i innych prywatnych ubezpieczeń, takich jak np. ubezpieczenie zdrowotne.

Dodaj komentarz