Zdrowie

Jak leczyć problemy oddechowe? Sprawdzone sposoby.

Zastanawiałeś się czasem, czemu masz trudności z prawidłowym oddechem? Chciałbyś dowiedzieć się, jak skutecznie wyleczyć problemy oddechowe? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania i zdradzamy kilka cennych wskazówek.

Czym są problemy z oddychaniem?

Trudności w oddychaniu (inaczej duszności nazywane dusznościami) to sytuacje, w których Twój oddech z jakiegoś powodu jest nieprawidłowy. Standardowo zaburzenia oddychania dotyczą:

  • zmian w częstotliwości oddechu,
  • zmian w ilości nabieranego powietrza,
  • zaburzeń w regularności oddychania,
  • zaburzeń w ruchu klatki piersiowej,
  • zmiany toru oddechowego.

Trudności ze złapaniem tchu bardzo często są widoczne u osób, u których stwierdzono zaburzenia na tle nerwicowym. Silne duszności pojawiają się u nich między innymi podczas napadów histerii.

Warto jednak pamiętać, że problemy z oddychaniem są częstym objawem chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc, astma, odma płucna, a w najcięższych przypadkach nowotwór płuc lub nowotwór dróg oddechowych.

Problemy z oddychaniem mogą mogą pojawić się także u osób, u których występują choroby układu krążenia, takie jak niewydolność serca czy zatorowość płucna.

Warto jednak zauważyć, że właściwą przyczynę trudności z oddychaniem można zidentyfikować tylko poprzez odpowiednią diagnostykę oraz włączenie prawidłowego planu leczenia.

Diagnostyka problemów oddechowych

Początek diagnozy problemów z oddychaniem to oczywiście zestaw badań, takich jak: EKG, echokardiografia, zdjęcie RTG, TK klatki piersiowej, USG żył). Odpowiednie zdiagnozowanie duszności pozwoli na zidentyfikowanie przyczyny dolegliwości, a co za tym idzie – włączenie odpowiedniej terapii, mającej na celu wyeliminowanie choroby powodującej duszności.

Leczenie chorób oddechowych

Jak już wiemy, leczenie problemów oddechowych zależy od przyczyny, która te problemy powoduje. W sytuacji, w której u chorego występują problemy z oddechem, warto jednak rozważyć zakup produktów, które zapewniają odpowiednie nawilżenie powietrza. Tlenoterapia może zapewnić ulgę choremu, u którego objawy duszności są wzmożone.

W niektórych przypadkach przy problemach oddechowych włączane jest także leczenie farmakologiczne, np. leki rozkurczające oskrzela.

Leczenie doraźne

Ale co w sytuacji, kiedy jesteśmy dopiero w trakcie diagnozy lub mamy chwilowe problemy z oddechem, spowodowane przeziębieniem lub grypą?

W takich przypadkach możemy doraźnie stosować leki udrożniające drogi oddechowe i oczyszczające je z wydzieliny (jeśli taka występuje). Jednym z leków działających doraźnie jest FLUIMUCIL FORTE, do stosowania w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych. Przypominamy jednak, aby przed włączeniem leku zapoznać się z ulotką lub skonsultować użycie z farmaceutą.

Dodaj komentarz