Zdrowie

Nietrzymanie moczu w ciąży – jak sobie radzić?

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to radosne chwile, ale także kłopotliwe dolegliwości spowodowane między innymi zmianami hormonalnymi. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu w ciąży, które zdarza się większości przyszłych mam. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w czasie ciąży.

Nietrzymanie moczu w ciąży – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu w ciąży spowodowane jest w dużej mierze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Już od pierwszych tygodni ciąży produkowane są hormony, których zadaniem jest przygotowanie kobiety do porodu siłami natury. Wiąże się to z osłabieniem siły mięśni i ich napięcia, w tym osłabieniem mięśni Kegla odpowiedzialnymi za prawidłowe trzymanie moczu. Silne mięśnie Kegla mogłyby utrudnić poród, dlatego są one stopniowo zwiotczane za sprawą oddziaływania na nie hormonów. Dla przyszłej mamy wiąże się to z mimowolnym popuszczaniem moczu, zwłaszcza w sytuacjach związanych z wysiłkiem fizycznym i napięciem mięśni brzucha, takich jak kichanie, śmianie się czy kasłanie.

W czasie ciąży znacznie powiększa się też macica, co może powodować ucisk na organy wewnętrzne, w tym na pęcherz moczowy. Pojawia się wówczas nagląca potrzeba oddania moczu, a gdy nie jest możliwe skorzystanie z toalety, może dojść do mimowolnej mikcji. Nietrzymanie moczu w ciąży może też być spowodowane ruchami dziecka, które uciska pęcherz moczowy.

W czasie ciąży częściej dochodzi też do stanów zapalnych dróg moczowych, co także może być powodem nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu w ciąży – czy można je leczyć?

W czasie ciąży leczyć można jedynie nietrzymanie moczu spowodowane stanem zapalnym dróg moczowych. Na leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu pora nadejdzie po porodzie – do tego czasu nie są wskazane ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Naglące nietrzymanie moczu związane z uciskiem macicy i ruchami płodu powinno ustąpić po porodzie.

Nietrzymanie moczu w ciąży – jak sobie poradzić z tą przypadłością?

W czasie ciąży zalecana jest szczególna dbałość o higienę okolic intymnych. Ma to na celu zapobieganie stanom zapalnym, które skutkować mogą nietrzymaniem moczu. Zaleca się też ograniczenie spożywania napojów i potraw moczopędnych, a więc zmniejszenie ilości wypijanej kawy i herbaty oraz powstrzymanie się od jedzenia ostro przyprawionych dań oraz owoców i innych produktów zwiększających produkcję moczu. Warto natomiast pić więcej wody, co pomoże wypłukać z pęcherza moczowego szkodliwe bakterie.

W przypadku gdy pojawi się nietrzymanie moczu w ciąży, warto sięgnąć po środki higieniczne TENA przeznaczone dla osób z tą przypadłością. Dostępne są wkładki urologiczne, specjalistyczne podpaski i bielizna chłonna. Produkty te mają system zapobiegający powstawaniu przykrego zapachu oraz utrzymują skórę suchą i czystą. To ważne, ponieważ skóra okolic intymnych jest bardzo wrażliwa i nie powinna mieć długotrwałego kontaktu z moczem. Stosowanie tych środków pomaga też zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych dróg moczowych.

Dodaj komentarz