Budownictwo

Ścianki szczelne do umacniania nabrzeży

Stosowanie ścianek szczelnych to popularna wśród przedstawicieli sektora budowlanego technika zabezpieczania wykopów. Takie konstrukcje oporowe wykonuje się na przykład z grodzic stalowych lub z grodzic winylowych PCV. Co ciekawe, można je zamontować w wielu miejscach, niezależnie od warunków gruntowych. Jakie jeszcze są zalety tych wyrobów i co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są ścianki szczelne i jak się je montuje?

Ścianki szczelne, zwane również ściankami Larsena, to konstrukcje składające się z elementów wykonanych z drewna, żelbetu stali lub PCV, które zagłębia się w grunt. Muszą do siebie ściśle przylegać.

Są one stosowane powszechnie w budownictwie i dzielą się na tymczasowe oraz stałe. Z tych pierwszych korzysta się wyłącznie w okresie wykonywania robót, a następnie są one demontowane. Z kolei ścianki szczelne stałe stanowią nieodłączną część konstrukcyjną fundamentu.

Ich głównym zadaniem jest skuteczne zabezpieczanie wykopów budowlanych. Jak to wygląda w praktyce? Otóż taka obudowa wykopu bazuje na pionowych zestawionych ze sobą elementach, które łączą się ze sobą przy użyciu specjalnie ukształtowanych zamków.

Opisywane ścianki szczelne pogrąża się w gruncie za pomocą specjalistycznych urządzeń, zwanych wibratorami. Jeśli ma się do czynienia z niewielkimi odległościami, to ścianki instaluje się przy użyciu techniki wciskania statycznego. W innym bowiem przypadku drgania mogłyby uszkodzić pobliskie budynki.

W zależności od tego, jak głęboko zostaną wbite ścianki szczelne, takie będą wyniki obliczeń statycznych. Zwykle wykonuje się wbicie na głębokość minimalną lub na taką, która gwarantuje utwierdzenie w gruncie. W celu osiągnięcia optymalnego efektu końcowego stosuje się niekiedy dodatkowe elementy rozpierające, takie jak gwoździe gruntowe, kleszcze czy kotwy. Warto to rozważyć w kontekście ścianek podlegających dużym obciążeniom.

Ścianki szczelne zbudowane z grodzic stalowych

Popularnym na rynku rozwiązaniem są laserny stalowe, które stanowią alternatywę dla ścianek szczelinowych. Można je montować metodą wibracyjną oraz bezwibracyjną.

Takie ścianki szczelne cechują się tym, że zapewniają minimalne odprężenie się gruntu za zabezpieczeniem wykopu. Ograniczają one ponadto dopływ wody gruntowej w przypadku, gdy jej poziom jest byt wysoki. Zastosowanie ścianek szczelnych, zwłaszcza tych z grodzic stalowych, gwarantuje szybką zabudowę.

Jakie są korzyści ze stosowania ścianek szczelnych?

Ścianki szczelne, poza tym, że zabezpieczają wykopy, przeciwdziałają także rozmywaniu się dna podłoża oraz zjawisku sufozji. Zwiększają również szczelność gruntu pod podstawą fundamentu. Dzięki temu, że montuje się je w sposób gęsty, a więc jedna przy drugiej, tworzą one szczelną powierzchnię.

Ogromną zaletą takich elementów jest ponadto ich łatwy montaż i demontaż. Ta cecha nie wpływa jednak negatywnie na ich jakość, bo ścianki szczelne charakteryzują się zwiększoną odpornością i wytrzymałością. Kolejnym plusem jest cena. Są one dużo tańsze od ścianek szczelinowych.

Gdzie rozglądać się za ściankami szczelnymi?

Tego typu produkty oferowane są w firmach, które specjalizują się w różnorodnych robotach inżynieryjnych i usługach budowlanych. Dobrym przykładem jest Zespół Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów z siedzibą w Warszawie, który jest wykonawcą ścianek szczelnych i pokrewnych. To dostawca, który od lat wykonuje różnorodne zlecenia w całym kraju, zatem warto złożyć zapytanie ofertowe.

Wybierając firmę budowlaną, która zajmie się inwestycją, zwracaj uwagę na takie czynniki jak referencje, zróżnicowanie oferty, dotychczasowe realizacje projektów itd. Równie ważny jest dobry kontakt i fachowe doradztwo.

Dodaj komentarz