Budownictwo

Tynki gipsowe suche i mokre – czym się różnią?

Tynki gipsowe są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, czyli cementowo-wapiennych. Przede wszystkim proces ich układania trwa znacznie krócej, a jednocześnie są one gładsze. Ich cena jest wyższa, ale nie jest to diametralna różnica.

Skład tynków gipsowych

Głównymi składnikami tynków gipsowych mokrych jest kruszywo kalibrowane oraz gips. W składzie znajdują się też uszlachetniające dodatki, takie jak opóźniacze oraz plastyfikatory. Taka mieszanka tynkarska znajduje się w worku i wystarczy ją wymieszać z wodą. Produkuje się ją w dwóch wersjach: ręcznej oraz maszynowej. Tynki maszynowe układane są przy wykorzystaniu specjalnego agregatu tynkarskiego, natomiast ręczne stosuje się, kiedy trzeba otynkować niewielką powierzchnię. Z tego powodu są najbardziej polecane do niewielkich prac remontowych. Mokry tynk gipsowy można przygotować bardzo łatwo. Należy jednak pamiętać, że mieszanka musi posiadać odpowiednią gęstość. Do wykańczania ścian całkowicie wystarczająca jest jedna warstwa masy. Zacieranie tynku na mokro pozwala uzyskać idealnie gładkie podłoże, nawet jeżeli warstwy nie są grube. 

Tynki gipsowe mokre

Posiadają one również pewne wady, do których zalicza się między innymi przymus rozrobienia mieszanki z wodą. W sprzedaży jednak coraz częściej są dostępne przygotowane tynki mokre, które znajdują się w wiaderkach. Wykańczanie ścian jest dosyć czasochłonne, ale cały proces można przyspieszyć korzystając z agregatu do rozprowadzania mokrych tynków maszynowych. Bez odpowiedniej wprawy i doświadczenia ciężko jednak posługiwać się specjalistycznym sprzętem, dlatego może być potrzebna pomoc fachowca. Przy wykańczaniu ścian płytami gipsowo-kartonowymi nie trzeba rozrabiać suchej mieszanki z wodą, ani czekać na wyschnięcie masy. Z tego powodu suchy tynk gipsowy bywa określany jako regips lub sucha zabudowa. Może on być zastosowany na każdej powierzchni i nie ma przy tym znaczenia jak bardzo nierówne jest podłoże. Przy tynkach gipsowych mokrych podłoże lepiej wyrównać, ponieważ wtedy masa trzyma się lepiej. 

Tynki gipsowe suche

Czas remontu przy wykorzystaniu tynków suchych jest zdecydowanie krótszy, ponieważ ściany nie muszą być wcześniej przygotowywane. Suche tynki mogą być także mocowane do ściany na różne sposoby. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przyklejenie ich do ściany przy użyciu kleju gipsowego. Betoniarnia Legnica jest jednym z głównych producentów betonu na rynku. Możliwe jest również stworzenie stelaży, które są przydatne w przypadku bardziej zaawansowanej konstrukcji. Stelaże są tworzone ze specjalnych profili systemowych. Uzyskanie gładkiej ściany korzystając z suchego tynku jest niezwykle proste, nawet dla osoby, która nigdy wcześniej nie wykonywała żadnych prac remontowych. Warto jednak pamiętać, że tynki suche są niestety mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Naprawa tynku na mokro jest bardzo łatwo. Powstałe ubytki wystarczy uzupełnić rozrobioną masą, która wypełni uszkodzenia. Przy układaniu tynków na mokro muszą panować odpowiednie warunki. Przede wszystkim temperatura w miejscu remontu nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Suchy tynk nie wymaga sezonowania, dlatego w takiej sytuacji jest zdecydowanie lepszy.

Dodaj komentarz