Biznes Finanse Polityka Polska

Wsparcie przedsiębiorców w pandemii – ponad 6000 spraw prowadzonych przez Rzecznika MŚP w 2020 r.

W 2020 roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców prowadziło ponad 6200 spraw w obronie przedsiębiorców. To wzrost o 165% w porównaniu do 2019 r. – wynika z raportu „Wsparcie przedsiębiorców w trakcie pandemii. Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2020 r.”, zaprezentowanego podczas konferencji prasowej.

„Myślę, że w tym trudnym okresie pandemii i ograniczeń stanęliśmy na wysokości zadania. Cały czas jesteśmy z przedsiębiorcami. Bardzo dużo spraw udało się pozytywnie rozwiązać. (…) Obecnie spływa do nas 500 wniosków w tygodniu. Widać, że jest zapotrzebowanie na pracę Rzecznika MŚP” – podsumował konferencję Adam Abramowicz.

Podczas konferencji zaprezentowano najważniejsze informacje z raportu za rok 2020. Wynika z niego, że Rzecznik MŚP prowadził w zeszłym roku ponad 6200 spraw w obronie przedsiębiorców. To wzrost o 165% w stosunku do roku poprzedniego.

Wśród najważniejszych działań Rzecznika MŚP można wymienić m.in.:

  • przygotowanie postulatu Rzecznika MŚP do Minister Rozwoju, aby mikroprzedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku składania wniosku o umorzenie mikropożyczki,
  • skuteczną interwencję ws. kary pieniężnej dla kosmetyczki za rzekome naruszenie ograniczenia prowadzenia działalności,
  • prolongatę terminu zakupu kas online dla branży HoReCa.

„Nasza działalność w zeszłym roku była niezwykle intensywna. To wynikało z trudnego okresu pandemii, a jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanąłem przed trudnym zadaniem. Nie zamknęliśmy urzędu ani na jeden dzień. Cały czas byliśmy dostępni do pomocy przedsiębiorcom” – powiedział Adam Abramowicz, rzecznik MŚP na początku konferencji.

Wybrane interwencje i działania Wydziału Interwencyjno-Procesowego:

  • przygotowanie raportu nt. systemu SENT,
  • interwencja ws. akcyzy na piwa smakowe,
  • akcja informacyjno-organizacyjna #RatujBiznes.

W Wydziale Interwencyjno-Procesowym oraz w oddziałach terenowych zarejestrowano 2831 spraw. To wzrost o 153% w stosunku do roku poprzedniego.

„Statystyki pokazują jasno, że rok 2020 był rekordowy w naszej działalności. Związane jest to z tym, że ilość problemów przedsiębiorców z urzędami, i nie tylko, jest bardzo duża” – mówił Jacek Cieplak, zastępca Rzecznika MŚP.

Wybrane wnioski i opinie w Wydziale Prawno-Legislacyjnym:

  • Rzecznik MŚP zawnioskował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o udzielenie wiążącej informacji co do możliwości skorzystania z mikropożyczki również przez tzw. osoby „samozatrudnione”,
  • Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia ws. obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych z pytaniem, czy planowane są zmiany legislacyjne w celu unormowania tego obowiązku,
  • Art. 23 tzw. „ustawy o dobrym Samarytaninie” przewidywał pozbawianie przedsiębiorców pomocy publicznej w przypadku naruszenia ograniczeń epidemicznych. W ocenie Rzecznika MŚP w takiej sytuacji zasadne jest wyjaśnienie w drodze objaśnień prawnych, za naruszenie jakich obostrzeń i w jakich sytuacjach przedsiębiorcy mogą stracić wsparcie.

W zeszłym roku w Wydziale Prawno-Legislacyjnym podjęto 3371 spraw. To wzrost o 231% względem roku 2019.

„Liczba spraw w Wydziale Prawno Legislacyjnym wzrosła lawinowo w 2020 roku. Około 70 proc. spraw pochodzi z wniosków związanych z lockdownem i zamknięciami poszczególnych branż” – podkreślił dr n. pr. Marek Woch, dyrektor generalny w Biurze Rzecznika MŚP.

Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP obejmuje okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

Źródło informacji: RMŚP

Źródło informacji: RMŚP

Dodaj komentarz