Dokument Prawo Wakacje

Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź, jak wyrobić sobie paszport!

Podróże zagraniczne stały się ostatnimi czasy mocno ograniczone za sprawą panującej pandemii koronawirusa. Niemniej jednak zdarza się, że wyjazd taki jest niezbędny z racji wykonywanej przez nas pracy zawodowej. Sytuacja jest prosta, o ile podróżujemy do krajów niewymagających od nas paszportu. W przeciwnym wypadku musimy wyrobić stosowny dokument paszportowy. Jak wygląda cała procedura? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule!

Od czego zacząć wyrobienie paszportu?

W pierwszej kolejności musimy udać się do dowolnego biura paszportowego. Przy czym nie musi być to biuro najbliższe naszemu miejscu zamieszkania lub zameldowania – mamy tu pełną dowolność wyboru. Tam wypełniamy odpowiedni wniosek paszportowy, dołączamy do niego niezbędne dokumenty i fotografię oraz wnosimy opłatę. Później zostaje nam tylko oczekiwanie. Wydaje się względnie proste, aczkolwiek musimy pamiętać o szczegółach.

Informacja: Wniosek paszportowy pobierzesz w biurze paszportowym i bez problemu wypełnisz go na miejscu. Ze względów bezpieczeństwa i specyfiki samego dokumentu, jego oryginalnego wzoru nie znajdziemy w internecie.

Dokumenty do paszportu – co potrzebne?

Ubiegając się o wydanie dokumentu paszportowego, musimy przedstawić kilka dokumentów (na szczęście nie jest ich dużo). Przede wszystkim będzie to ważny dowód osobisty, zdjęcie paszportowe (możliwie jak najbardziej aktualne) oraz potwierdzenie dokonania opłaty paszportowej. Te 3 rzeczy dołączamy do wniosku paszportowego. Przejdźmy zatem do finansów.

Ile zapłacimy za paszport?

Na chwilę obecną, pełna opłata paszportowa bez zniżek i ulg wynosi 140 zł. Spora grupa osób może jednak liczyć na stosowne zniżki. Mniej zapłacą m.in. emeryci i renciści, uczniowie, studenci oraz żołnierze i członkowie rodzin wielodzietnych, posiadający kartę dużej rodziny. Z opłaty za wydanie dokumentu paszportowego zwolnieni są seniorzy powyżej 70. roku życia, osoby będą pod opieką MOPS-u oraz aktualni posiadacze paszportu, który z przyczyn technicznych nie nadaje się do użytku.

Ile trzeba czekać na paszport?

Na koniec wyjaśnijmy, ile musimy czekać na wydanie paszportu. W przypadku normalnego, pełnoterminowego paszportu będzie to okres do 30 dni. Jeżeli jednak zależy nam na czasie, wtedy możemy zdecydować się na wyrobienie paszportu tymczasowego, którego ważność ograniczona jest na okres 12 miesięcy. W teorii wydanie tego dokumenty następuję najszybciej jak to możliwe, ale bez gwarancji szybszego załatwienia sprawy.

Dodaj komentarz